Leica yeni M ve M-E Rangefinderlerini Duyurdu

Bugün Photokina’da, Leica iki yeni makine duyurdu: M ve M-E.
M modeli bir sürü görülmemiş özelliklere sahip. M-E modeliyse daha çok, bir seviye girişi ( giriş seviye modeli olacak doğru olur mu?) model olacak.

Leica’nın, yeni modeline numarasız bir isim vermeye karar verdiğini fark ettik, tıpkı Apple’ın 3. nesil iPad’i gibi. [Devamını Oku...]

Canon 6D Duyuruldu!

Canon bu sabah, en küçük, en hafif ve en ucuz full frame fotoğraf makinesini duyurdu. Ağırlığı sadece 690 gram ve 5D Mark III’ten %20 daha hafif. Makine, Canon’un giriş seviyeli full frame makinesi olarak, geçen hafta duyurulan Nikon D600’ün rakibi oluyor. [Devamını Oku...]

Sony A99’u Duyurdu: Dünyanın İlk Full Frame SLT Fotoğraf Makinesi

Sony yeni full frame fotoğraf makinesini duyurdu ve A900 ile A850′nin yerini alarak markanın yeni temsilcisi oluyor. Ayrıca, dünyanın ilk film tabakalı ayna full frame dijital makinesi oluyor. Aynası yarı saydam olduğu için, fotoğraf çekince aynanın kalkmasına gerek kalmıyor. [Devamını Oku...]

Sony RX1: Full Frame Sensörlü Kompakt Makine

İki gün önce Sony, RX1′i açıklayarak dijital fotoğraf dünyasını sarstı. Makineye baktığımızda Sony’nin ne kadar cesur olduğunu görüyoruz aslında. Neden cesur? Çünkü ilk defa bir full frame sensör, bir kompakt fotoğraf makinesinde yer alıyor. Bir çok kişi için negatif bir nokta olarak algılanabilir tabi ama, sabit bir lensi var, başka lens takamıyorsunuz. Bu makine esneklik ve değişebilirlik isteyen insanlar için değil. Ama hatırlarsanız, Fujifilm de ilk X-seri makinesi olan X100′ü çıkarttığında aynı şeyi yapmıştı, sonraki modellerde değişebilir lens sistemine geçmişti. Sony, lens seçiminde (bence!) çok güzel bir seçim yapmış: 35mm f/2 Carl Zeiss lens. Tam sokak fotoğrafçılığı için bir lens. [Devamını Oku...]

Nikon D600 Full Frame Makinesini Duyurdu

Aylardır söylentileri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorduk. Artık Nikon resmi olarak D600 adlı yeni Full Frame fotoğraf makinesini duyurdu. Teknik özellikleri konusundaki söylentiler doğrulandı.
D600, Nikon’un “giriş seviyeli” Full Frame DSLR’ıdır. Makine, 24.3 megapiksellik CMOS sensöre sahip, ISO değerleri 50’den 25,600’e kadar çıkar, 39 moktalı otofokus sisteme sahip (9 haç tipli noktalar), makine 0.13 saniyede açılıyor, burst modunda saniyede 5.5 kare çekebiliyor. İki tane SD kart girişi var, vizörü %100 gösteriyor, HDR fotoğraf çekebiliyor, 1080p HD video kayıt ederken otofokus çalışıyor ve LCD’si 3.2 inçlik (8 cm). [Devamını Oku...]

Pentax’ın Yeni Full-Frame Makinesi: K-3

Yıl sonuna doğru bir kaç yeni full-frame fotoğraf makinesi gün görecek. Bu aralar özellikle Nikon ve Canon haberlerini duyuyoruz ama Pentax’ta yarışta kalmaya çalışıyor. Bir süredir Pentax’ın Full-Frame makinesi olan K-3 ile ilgili söylentiler var ve Photo Rumors sitesinden bir kaç yeni haber geldi.

Önceki söylentilere göre K-3′ün özellikleri şöyle idi:
[Devamını Oku...]

Nikon D600′ün İlk Fotoğrafı

Bir süredir merak ettiğimiz Nikon’un giriş seviyeli full-frame fotoğraf makinesi olan D600′ün ilk fotoğrafları internete düştü. Bu makinenin D700′ün yerini alacağı söyleniyordu ancak o zaman bu makinenin üretilip üretilmeyeceği belli değildi. Artık gördüğümüz kadarıyla, makine gerçek! Makineyle ilgili yeni özellikler de sızdı; 24.7 megapiksellik full-frame sensör, 3.2 inçlik 921,000 piksellik LCD ekranı, dahili AF motoru, yağmura toza dayanıklı gövde gibi. ISO değerleri 100′den 25.600′e kadar çıkabiliyor. 39 AF noktası, full HD video (30p, 25p ve 24p) ve standart HD video (60p, 50p,30p,25p) çekebilmesi de özelliklerinden bazları.
[Devamını Oku...]

Canon 70D, 60D ve 7D’nin Yerine Gelecek. 7D MKII Full-Frame Olacak… mı ?

Canon Watch internet sitesine ve bir sürü güvenilir ama gizli kaynağa göre, Canon, makinelerinin sırasına düzen verecek. İlk gelen söylentiye göre, 70D sadece 60D’nin yerine gelmeyecek, 7D’nin de yerine gelecekmiş. Bu demektir ki x0D serisi artık eskisi gibi daha verimli ve daha kaliteli makinelerle yer alacak.

Ayrıca Canon Watch’a göre, 70D Canon’un APS-C seviyesindeki en üst modeli olacak. Canon 7D Mark II full-frame bir makine olacak ve full-frame serisinin başlangıç modeli olacakmis.

7D’nın sensör boyutunun değişmesi bir ilk olur tabii ama mantıklı geliyor yine de. Zaten 60D ile 7D arasında o kadar büyük fark yok ve söylenenlere göre 70D ile o farklar iyice azalacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz ve sanırım Photokina’da ne olacağını kesin bir şekilde öğreneceğiz.

Leica Monokrom Makinesini Resmi Olarak Tanıttı

Bu sabah haberini yapmıştık ve dediğimiz gibi bu akşam Leica resmi olarak yeni monokrom dijital fotoğraf makinesini tanıttı : Leica M Monochrom. İçinde yeni 18 megapiksellik siyah-beyaz CCD sensörü var. Görüntü kalitesi çok keskin olması gerekiyor çünkü sensör, RAW verileri enterpolasyonsuz bir aşamadan geçiyor. 10,000 ISO ya kadar bile çok düşük noise seviyesi görülüyormuş. Temmuz 2012 de satışa sunulacak ve satış fiyatı 7,950 dolar olacak (14,200 TL). [Devamını Oku...]

Canon Bir Entry-Level Full Frame Fotoğraf Makinesini Mi Üretecek ?

Size daha önce söylemiştik; Nikon, D600 isimli yeni bir entry-level full frame fotoğraf makinesini geliştiriyormuş. Canon da, entry-level full frame bir fotoğraf makinesi geliştirmeye başlayacak mı diye merak ediyorduk. Mart ayından beri bu konudaki söylentiler artmaya başladı. Söylentiye göre 2012′nin Aralık ayında böyle bir makine piyasaya çıkabilir.

Eğer bu haberler doğruysa, iki marka da yeni bir makine kategorisi yaratıyorlar demektir. Yani gelişmiş olan ama o çok da profesyonel olmayan bir makine kategorisi yaratıyorlar. Bakalım ilk kim açıklama yapacak.